Kněží – kaplani - kooperátoři, kteří působili v lysické farnosti

1. P. Karel Šlapar             1732       

                                           kaplan

2. P. František Skupka     1734       

                                           kaplan

3. P. Severin J. Habinger   1736 – 1746

                                             kaplan,

                                             později od 7. 7. 1746 farář v Lysicích

4. P. František Ant. Schich  1746 – 1758 

                                                narozen 1715 Městečko Trnávka,

                                                vysvěcen 1744,

                                                kooperátor od 13. 7. 1746 do 14. 5. 1758

5. P. Jan Jönisch             1747 – 1749

                                          druhý kooperátor od 30. 11. 1747 – 7. 5. 1749

6. P. Jakub Kdourek        1758 – 1761

                                          rodák z Telče,

                                          zemřel 32 letý 2. 1. 1761,

                                          kooperátor od 2. 11. 1758

7. P. Karel Kladivo            1761 – 1763

                                           kooperátor od 22. 3. 1761 do 2. 8. 1761,

                                           zemřel 48 letý 3. 4. 1763

8. P. Joachim Schinkovský   1763 – 1767 

                                                 kooperátor od 4. 6. 1763 do 26. 3. 1767

9. P. Josef Markus            1767 – 1772

                                           od 27. 7. 1767 do 15. 6. 1772,

                                           kooperátor, přeložen do Pouzdřan

10. P. Jan Pilwein             1772 – 1788

                                           kooperátor od 7. 2. 1772 do 22. 1. 1788

11. P. Jan Schwauk          1774 – 1774

                                           rodák ze Šumperka – 1749,

                                           druhý kooperátor od 11. 1. 1774 do 23. 8. 1774

12. P. František Palla        1775 – 1776

                                           druhý kooperátor od 18. 8. 1775 do 30. 7. 1776

13. P. Václav Max. Dorazil   1783 – 1786

                                           druhý kooperátor od 11. 7. 1783 do 31. 1. 1786

14. P. Tomáš Richter      1786 – 1788

                                         expanlaner,

                                         druhý kooperátor od 27. 7. 1786 do 4. 4. 1788

15. P. Ignác Offer           1789 – 1791

                                         kooperátor od 10. 5. 1789 do 18. 5. 1791

16. P. Jan Škareda         1791 – 1795

                                         narozen 1760 v Krumlově,

                                         kooperátor od 30. 10. 1791 do 13. 8. 1795

17. P. Václav Friedrich       1795 – 1795

                                         Juris dictionatus presbyter od 21. 5. 1795 do 11. 8. 1795

18. P. Konrád Smrčka        1795 – 1799

                                         Juris dictionatus presbyter od 24. 10. 1795 do 6. 8. 1799

19. P. František Hozner     1799 – 1801

                                            kooperátor od 28. 11. 1799 do 18. 12. 1801

20. P. Karel Wadl            1802 – 1802

                                         světský kněz z Tišnova od 25. 5. 1802 do 18. 8. 1802

21. P. Konrád Smrčka     1803 – 1803

                                         Juris dictionatus presbyter od 21. 1. 1803 do 27. 10. 1803

22. P. Quirim Dubský     1804 –1811 

                                         Juris dictionatus presbyter od 10. 1. 1804 do 8. 3. 1811

23. P. Jan Oswald          1807 – 1808

                                         kooperátor od 9. 1. 1807 do 8. 10. 1808

24. P. Adalbert Žák         1810 – 1810

                                         výpomocný kněz od 3. 2. 1810 do 14. 4. 1810

25. P. Jan Scheyer          1810 – 1812

                                         kooperátor od 30. 10. 1810 do 22. 4. 1812

26. P. Bernard Stehno    1812 – 1814

                                         kooperátor od 8. 10. 1812 do 16. 5. 1814

27. P. Matouš Jahn         1814 – 1819

                                         kooperátor od 30. 11. do 6. 9. 1819

28. P. Matěj Hrdlička       1820 – 1821

                                          kooperátor od 13. 2. 1821 do 21. 10. 1821

29. P. Anton Vaněk         1821 – 1823

                                         kooperátor od 14. 11. 1821 do 16. 2. 1823,

                                         zavedl školní prémie

30. P. Antonín Schirek   1823 – 1824

                                         kooperátor od 26. 5. 1823 do 8. 5. 1824

31. P. František Polívka     1824 – 1830

                                             kooperátor od 13. 11 1824 do 24. 7. 1830

32. P. Václav Krejčí         1830 – 1834

                                         kooperátor od 20. 9. 1830 do 12. 7. 1834

33. P. Jan Essenther       1934 – 1836

                                         kooperátor od 17. 10. 1834 do 30. 5. 1836,

                                         postřelen na honu 14. 11. 1835

34. P. Josef Zatloukal     1836 – 1837

                                          kooperátor od 30. 6. 1836 do 19. 1. 1837

35. P. Jan Zauner             1837 – 1849

                                          narozen 1810 v Třebechovicích,

                                          vysvěcen 1836,

                                          lysický kooperátor od 9. 2. 1937 do 5. 12. 1849

36. P. Antonín Němec     1849 – 1853

                                          narozen 1822,

                                          kooperátor od 15. 7. 1849 do 5. 2. 1853

37. P. Jan Schmigmator     1853 – 1854

                                              kooperátor od 26. 2. 1853 do 31. 8. 1854

38. P. Jan Koktavý           1854 – 1856

                                          kooperátor od 1. 10. 1854 do 13. 3. 1856

39. P. František Čiháček    1856 – 1863

                                             narozen ve Skleném 16. 7. 1823

                                            kooperátor od 29. 3. 1856 do 19. 8. 1863;

40. P. František Straka   1863 – 1868

                                         narozen v Kotlasech roku 1836,

                                         vysvěcen v r. 1863,

                                         kooperátor od 9. 10. 1863 do 6. 9. 1868

41. P. Rudolf Reitter        1868 – 1871

                                          narozen v Brně 5. 4. 1844,

                                          vysvěcen r. 1868,

                                          kaplan v Lysicích od 24. 9. 1868 do 21. 3. 1871

42. P. Josef Beránek      1871 – 1871

                                         narozen r. 1842 v Křižanově,

                                         vysvěcen roku 1865,

                                         kooperátor od 8. 4. do 12. 9. 1871

43. P. Šimon Koupa        1871 – 1877

                                          narozen 1840 v Oujezdě,

                                          vysvěcen r. 1867,

                                          kooperátor od 15. 9. 1871 do 17. 6. 1877,

                                          v 1871 začal psát matriky česky,

                                          zemřel jako farář v Načeraticích 22. 2. 1887

44. P. František Augustin   1877 – 1880

                                              narozen roku 1849 v Nových Dvorech,

                                             vysvěcen v roce 1873,

                                             kooperátor od 9. 8. 1877 do 30. 4. 1880

45. P. Ladislav Schwarzer   1890 – 1893

                                              narozen 27. 6. 1863 v Bystřici,

                                              vysvěcen 26. 7. 1886,

                                              kooperátor v Lysicích

46. P. Eduard Vichta         1893 – 1904

                                           narozen ve Skleném 16. 3. 1863,

                                           vysvěcen v roce 1887,

                                           kooperátor od 19. 1. 1893 do 30. 1. 1904

47. P. František Krejčí      1904 – 1911

                                           narozen 20. 11. 875 v Rousměrově,

                                           vysvěcen 31. 7. 1898,

                                           kooperátor od 23. 10. 1904 do 1. 10. 1911 kooperátor provisor

48. P. František Zábrša    1911 – 1916

                                           narozen 8. 12. 1886 Moravských Pavlovicích,

                                           vysvěcen 24. 7. 1910,

                                           od 28. 2. 1911 kaplan

49. P. Emil Sommer          1916 – 1917

                                           narozen 29. 11. 1890 v Protivanově,

                                           vysvěcen 5. 7. 1916,

                                           kaplan od 24. 9. 1916 do 1. 1. 1917

50. P. Jan Kremláček       1917 – 1917

                                           narozen 3. srpna 1882,

                                           vysvěcen 14. července 1907,

                                           v Lysicích od 2. 1. do 25. 3. 1917

51. P. Ladislav Matyáš     1918 – 1919

                                           narozen 2. 10. 1892 v Nížkovicích,

                                           vysvěcen 5. 7. 1918,

                                           kaplan v Lysicích od 5. 12. 1918. do 15. 9. 1919

52. P. Leopold Toman      1919 – 1920

                                           narozen 5. 11. 1895 v Kochanově,

                                           vysvěcen 5. 7. 1919,

                                           kooperátor lysický od 26. 9.1919 do 1. 11. 1920

53. P. Bohumil Burian      1929 – 1930

                                           narozen 25. 12. 1901 v Drnovicích u Lysic,

                                           vysvěcen 5. 7. 1929,

                                           kooperátor v Lysicích od 1. 8. 1929 do 1. 2. 1930

54. P. Jan Dvořák             1938 – 1939

                                           narozen 25. 6. 1912 v Jiříkovicích,

                                           vysvěcen 5. 7. 1937,

                                           kaplan od 1. 2. 1938 do 1. 3. 1939

55. P. Josef Navrátil         1942 – 1943

                                           narozen 19. 3. 1916 v Miladině,

                                           vysvěcen 5. 7. 1942,

                                           od 15. 12. 1942 jako administrátor,

                                           od 1.5 do 31. 7. 1943 jako kooperátor

56. P. Jan Procházka        1943 – 1946

                                           narozen 15. 10. 1916 v Přerově,

                                           vysvěcen 5. 7. 1942,

                                           kooperátor od 1. 8. 1943 do 15. 4. 1946

57. P. Josef Dvořák          1946 – 1947

                                           narozen 12. 2. 1922 v Dačicích,

                                           vysvěcen 5. 7. 1946;

                                           kooperátor od 1. 9. 1946 do 31. 7. 1947

58. P. Pavel Hodes            1947 – 1949

                                           narozen 26. 1. 1920 v Mutěnicích,

                                           vysvěcen 5. 7. 1947;

                                           kooperátor v Lysicích od 1. 8. 1947 do 31. 7. 1949,

                                           pak odešel do Svitávky,

59. P. Zdeněk Jelínek       1949 – 1950

                                           narozen 26. 1. 1922 v Senetářově,

                                           vysvěcen 5. 7. 1949;

                                           kooperátor v Lysicích od 1. 8. 1949 do 31. 7. 1950

60. P. Otmar Kaplan         1969 – 1970

Narodil se 22. 12. 1939 v Otmarově, vysvěcen na kněze 24. 6. 1962 v Litoměřicích.

 

Působil v Žernůvce, Novém Městě na Moravě, Vranově u Brna, v Lysicích, jako kooperátor, v Pozořicích, jako administrátor 1973 - 1978 v Lužicích a Mikulčicích, od roku 1978 Moutnicích a Žatčanech. V roce 1982 odchází do Třebíče, kde působí do roku 1990. Posledním jeho působištěm jsou Tvrdonice.

V lysické farnosti P. Otmar Kaplan vypomáhal nemocnému duchovnímu správci panu děkanovi Františku Kaňovi. Do Lysic nastoupil 3. prosince 1968 a ihned se zapojil do duchovní služby. 6. prosince měl v Lysicích pohřeb a aktivně se podílel na elektrifikaci dvou zvonů na lysické kostelní věži. Pan děkan zemřel 30. března 1970 a Otec Otmar Kaplan odešel z Lysic 31. května 1970 do Pozořic.

Páter Otmar Kaplan byl velmi oblíbený a to nejen mezi mládeží. Za dobu jeho působení vzrostl počet ministrantů ze čtyř na 22 a tento počet přešel i do doby působení jeho nástupce pana faráře otce Horálka. Kaplan Otmar vedl ministranty k tomu, aby se zúčastňovali různých akcí na faře, jako brigády a drobné práce spojené se zábavou a hrával s nimi i fotbal. Otec Otmar měl s ministranty schůzky vždy v sobotu dopoledne, kde se učili znát všechny předměty potřebné ke mši svaté, názvy rouch kněze i ministrantů. Ke každé větší akci byl nácvik u oltáře (Velikonoce - Zelený čtvrtek, Velký pátek, Vánoce atd).

 

Část lysických ministrantů

 

V té době se přecházelo na česky slouženou bohoslužbu a Otec Otmar vedl  ministranty k tomu, aby nahlas odříkávali všechny odpovědi a přítomní při liturgii se museli držet ministrantů, aby celkový projev nebyl "jako když se sypou brambory". Tento projev se nacvičoval při ministrantských schůzkách. Páter Otmar stál pod kůrem a ministranti na svých místech u oltáře museli být pořádně slyšet. Ministranti také měli při mši svaté u sebe kancionály a hlasitě zpívali s ostatními věřícími. P. Otmar nechal pro ministranty ušít nové oblečení - černý límec, černá komže a bílá rocheta s hranatým výstřihem bez krajky v dolním okraji. Kaplan Otmar zavedl, aby čtení u ambonu četli lektoři z lidu.

 

Slavnost Božího Těla v roce 1969 v Lysicích

První svaté přijímání v roce 1969

V roce 1969 sloužil slavnost Těla krve Páně (Boží Tělo) u čtyř oltářů rozmístěných po obci, připravoval a vedl děti k prvnímu svatému přijímání.

 

V lysické farnosti působilo celkem 60 kaplanů, z nichž František Antonín Schich, Severin Habinger, Václav Dorazil, František Polívka, Rudolf Reitter a Eduard Vichta byli později investováni jako faráři lysičtí.

 

 

Kontakt

Římskokatolická farnost Lysice Halasova 102
679 71 Lysice
tel.: +420 732 690 783 lysice@dieceze.cz